شامگاه یکشنبه نشست فعالان اقتصادی بخش خصوصی بیرجند با موضوع سیاست های اقتصاد مقاومتی برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجمع، با حضور دکتر محمدابراهیم مداحی و دکتر محمدتقی آذرشب به نمایندگی از مجمع تشخیص مصلحت نظام و مهندس رضایی، معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری خراسان جنوبی و مهندس احتشام رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خراسان جنوبی، نشست فعالان اقتصادی بیرجند برگزار شد.

در ابتدای این دیدار مهندس احتشام، با اشاره به منابع غنی فرهنگی و توان بالای تولید زعفران،زرشک و عناب کشور و نیز برخورداری از معادن و صنایع مختلف گفت: با وجود مزیت بزرگ این استان برای هم مرزی و تجارت با افغانستان، از ظرفیت ها و سهم خود در بازار این کشور استفاده نمی کنیم و این مشکل به مسائل گمرک ماهیرود بر می گردد. و انتظار تحول در صادرات از این مرز را داریم.

احتشام با اشاره به افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی از 13 به 22 درصد گفت: این سود تسهیلات امکان رقابت تجار ما را با بازرگانان ترک و پاکستان از بین برده است و با برنامه استراتژیک بازاریابی ترکیه، بسیاری از بازارها را از دسترس ما خارج شده.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند گفت: بسیاری از صادرکننده های این استان، هنوز جوائز صادراتی سالهای قبل خود را دریافت نکرده اند. در این زمینه و بسیاری از بخش ها، از جمله سرمایه گذاری در صنایع نیز با محقق نشدن برخی از وعده ها و همزمان تحریم های ناجوانمردانه مواجه شده ایم و کارآفرینان احساس تنهایی می کنند.

مهندس احتشام با اشاره به چالش های فراروی صنایع استان گفت: ما جز سرمایه گذاری صنعتی در استان، راهی برای توسعه خراسان جنوبی نمی بینیم و این سرمایه گذاری نگاه ویژه مسئولین را در به موضوع استان های کم تر برخوردار می طلبد.

هاشمی در تجدید میثاق با امام خمینی-

در ادامه دکتر محمد ابراهیم مداحی، رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اعتقاد داریم که نخبگان فقط در تهران نیستند و بهترین پیشنهادها می تواند از گوشه گوشه ایران به سیاستگذاران انتقال یابد.

رئیس دبیرخانه دایم اقتصاد مقاومتی گفت: در اعتقادات اسلامی، آخرت آباد پس از تلاش در دنیا و آباد کردن این جهان پدید می آید. قرآن می فرماید منابع اقتصادی و اموالتان را به افراد بی تدبیر نسپارید. اگر می خواهیم سرپا بیاستیم، قیام کنیم و حرکت داشته باشیم، باید به اقتصادی پویا مسلح شویم. باید تولید را به عنوان ستون فقرات اقتصاد مقاومتی تقویت کنیم.

مداحی افزود: متاسفانه حس می کنیم که بانک و دولت امروز در نقش رقیبان بخش خصوصی ظاهرشده اند. نباید اتاق های بازرگانی ما و جلسات اهالی تولید، به مجالس آه و ناله و افسوس شبیه شود، ما امید و تلاش و همراهی بخش خصوصی را برای حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی نیاز داریم.